Schedules and Results
Spirit Team: Cheer Schedule
Coach: Morgan Craig (Director/Coach)
Date | Event | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
9/2 | Serra Football Game | Serra High School | TBD | |
9/30 | Serra Football Game | Serra High School | TBD | |
10/14 | Serra Football Game | Serra High School | TBD | |
10/21 | Serra Football Game | Serra High School | TBD | |
10/5 | NDB Dig Pink Volleyball | Notre Dame Belmont | 6:30 pm | |
10/22 | NDB Open House | Notre Dame Belmont | TBD | |
11/22 | NDB Alum Basketball | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | |
11/11 | USA Regionals | Del Campo High School, Fair Oaks | TBD | |
12/9 | USA Regionals | James Logan High School, Union City | TBD | |
1/6 | USA Regionals | Deer Valley High School, Antioch | TBD | |
2/3 | Nor Cal Spirit Showcase | San Rafael High School | TBD | |
2/15 | USA Spirit Nationals | Anaheim Convention Center | ||
2/16 | USA Spirit Nationals | Anaheim Convention Center | ||
2/17 | USA Spirit Nationals | Anaheim Convention Center | ||
2/18 | USA Spirit Nationals | Anaheim Convention Center | ||
2/19 | USA Spirit Nationals | Anaheim Convention Center | ||
3/15 | Celebration of Spirit | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | |
3/30 | 6th Grade Day | Notre Dame Belmont | ||
5/6 | Pre-tryout Parent & Student Meeting | Notre Dame Dining Room | 6:30 pm | |
5/8 | Cheer Tryout Clinic | Notre Dame Moore Pavilion | 4:00 pm | |
5/9 | Cheer Tryout Clinic | Notre Dame Moore Pavilion | 4:00 pm | |
5/10 | Cheer Tryout Clinic | Notre Dame Moore Pavilion | 4:00 pm | |
5/1 | Cheer Tryouts | Notre Dame Moore Pavilion | 10:00 am |
Spirit Team: Pom Schedule
Spirit Team: Coach Morgan
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
9/2 | Serra Football Game | Serra High School | TBD | |
9/30 | Serra Football Game | Serra High School | TBD | |
10/14 | Serra Football Game | Serra High School | TBD | |
10/21 | Serra Football Game | Serra High School | TBD | |
10/5 | NDB Dig Pink Volleyball | Notre Dame Belmont | 6:30 pm | |
10/22 | NDB Open House | Notre Dame Belmont | TBD | |
11/22 | NDB Alum Basketball | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | |
11/11 | USA Regionals | Del Campo High School, Fair Oaks | TBD | |
12/9 | USA Regionals | James Logan High School, Union City | TBD | |
2/16 | USA Spirit Nationals | Anaheim Convention Center | ||
2/17 | USA Spirit Nationals | Anaheim Convention Center | ||
2/18 | USA Spirit Nationals | Anaheim Convention Center | ||
2/19 | USA Spirit Nationals | Anaheim Convention Center | ||
3/15 | Celebration of Spirit | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | |
3/30 | 6th Grade Day | Notre Dame Belmont | ||
5/6 | Pre-tryout Parent & Student Meeting | Notre Dame Dining Room | 6:30 pm | |
5/8 | Pom Tryout Clinic | Notre Dame Moore Pavilion | 6:00 pm | |
5/9 | Pom Tryout Clinic | Notre Dame Moore Pavilion | 6:00 pm | |
5/10 | Pom Tryout Clinic | Notre Dame Moore Pavilion | 6:00 pm | |
5/11 | Pom Tryouts | Notre Dame Moore Pavilion | 1:00 pm |
- Varsity Cross Country
- Varsity Golf
- Varsity Tennis
- Junior Varsity Tennis
- Varsity Volleyball
- Junior Varsity Volleyball
- Freshmen Volleyball
- Varsity Water Polo
- Varsity Flag Football
Varsity Cross Country
Coaches: Tom McGlynn (Head), Will Evans (Asst.), Shamara Carney (Asst.)
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
9/9 | Lowell Invitational | Gold Gate Park | TBD | |
9/30 | Ram Invitational | Westmoor High School | TBD | |
10/4 | WBAL #1 | Crystal Springs Course | 3:00 pm | |
10/11 | High Altitude Training | Lake Tahoe | TBD | |
10/12 | High Altitude Training | Lake Tahoe | TBD | |
10/13 | High Altitude Training | Lake Tahoe | TBD | |
10/14 | High Altitude Training | Lake Tahoe | TBD | |
10/15 | High Altitude Training | Lake Tahoe | TBD | |
10/23 | WBAL #2 | Baylands | 3:00 pm | |
11/3 | League Finals (Senior Day) | Crystal Springs Course | 2:30 pm | |
11/11 | CCS | TBD | TBD |
Varsity Golf
Coach: Joshua Lim (Head), Elliott Buniaviroch (Asst.)
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
8/28 | Crystal Springs/Mercy B | Burlingame Country Club | 3:30 pm |
vs. Crystal, Loss 303-220 vs. Mercy B, Loss 303-281 |
9/7 | Castilleja/Notre Dame San Jose | Moffett Field Golf Course | 4:00 pm |
vs. Castilleja, loss 281-246 vs. NDSJ, loss 281-261 |
9/11 | Sacred Heart Prep | Menlo Country Club | 3:30 pm | loss, 293-276 |
9/19 | Kings Academy/Menlo | Moffett Field Golf Course | 3:30 pm |
vs. TKA, loss 277-259 vs. Menlo, loss 277-230 |
9/21 | Harker | Moffett Field Golf Course | 4:00 pm | loss, 266-216 |
9/28 | Mercy B/Crystal Springs Uplands | Crystal Springs Golf Course | 3:30 pm |
vs. Mercy B, loss 262-283 vs. Crystal, loss 213-283 |
10/2 | Castilleja/Notre Dame San Jose | Peninsula Country Club | 3:30 pm | |
10/11 | Sacred Heart Prep/Harker | Moffett Field Golf Course | 3:30 pm | |
10/17 | Kings Academy/Menlo | Baylands Golf Links | 3:00 pm |
Varsity Tennis
Coach: Art Soriano (Head)
Record: 9-7
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
8/23 | Hillsdale (scrimmage) | College of San Mateo | 3:00 pm | |
8/31 | Carlmont High School | Carlmont High School | 4:00 pm | (L) 0-7 |
9/8 | CA Tennis Classic vs. Edison HS | Edison High School | 8:30 am | (W) 6-0 |
9/8 | CA Tennis Classic vs. Hart HS | Edison High School | 10:00 am | (W) 5-1 |
9/9 | CA Tennis Classic vs. Templeton | Reyburn High School | 10:00 am | (W) 7-6 |
9/9 | CA Tennis Class vs. El Diamante | Reyburn High School | 11:30 am | (W) 4-2 |
9/14 | Presentation High School | Presentation High School | 4:00 pm | (W) 6-1 |
9/19 | Nueva School | College of San Mateo | 4:00 pm | (W) 7-0 |
9/26 | Sacred Heart Prep | Sacred Heart Prep | 4:00 pm | (L) 0-7 |
9/28 | Castilleja | College of San Mateo | 3:45 pm | (L) 1-6 |
10/3 | Harker | Harker | 4:00 pm | (L) 3-4 |
10/5 | Menlo | Menlo | 4:00 pm | (L) 0-7 |
10/7 | NDB Tennis Tournament vs. Mercy B | College of San Mateo | 8:30 am | (W) 7-0 |
10/7 | NDB Tennis Tournament vs. SHC | College of San Mateo | 8:30 am | (W) 7-0 |
10/10 | Crystal Springs Uplands | College of San Mateo | 4:15 pm | (L) 3-4 |
10/17 | Castilleja | Castilleja | 4:00 pm | (L) 0-7 |
10/18 | Mills High School | Mills High School | 4:00 pm | (W) 5-2 |
10/19 | Harker | College of San Mateo | 4:00 pm | |
10/23 | Sacred Heart Prep | College of San Mateo | 4:00 pm | (L) 1-6 |
10/24 | Menlo | College of San Mateo | 4:00 pm | |
10/26 | Crystal Springs Uplands | Crystal Springs Uplands | 3:45 pm | |
10/30 | CCS Qualifier | Menlo | 1:00 pm | |
10/31 | CCS Qualifier | Menlo | 12:00 pm | |
11/2 | WBAL Play-off #2 Foothill vs. Skyline #1 | Foothill | TBD | |
11/6 | CCS Round 1 | TBD | TBD |
Junior Varsity Tennis
Coach: Stella Mutya (Head)
Record: 5-3
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
8/23 | Hillsdale High School (scrimmage) | Hillsdale High School | 4:00 pm | |
8/31 | Carlmont High School | Carlmont High School | 5:00 pm | |
9/19 | Nueva School | CSM | 5:00 pm | (W) 7-0 |
9/26 | Sacred Heart Prep | College of San Mateo | 4:00 pm | (W) 5-2 |
9/28 | Castilleja | Foothill College | 4:00 pm | (L) 1-6 |
10/5 | Menlo | College of San Mateo | 4:00 pm | (L) 3-4 |
10/17 | Castilleja | College of San Mateo | 4:00 pm | (L) 3-4 |
10/18 | Mills High School | Mills High School | 5:00 pm | (W) 5-1 |
10/23 | Sacred Heart Prep | Sacred Heart Prep | 3:45 pm | (W) 4-3 |
10/24 | Menlo | Menlo | 4:00 pm | (W) 5-2 |
Varsity Volleyball
Coaches: Jennifer Agresti (Head), Shea Hanson (Asst.), Mavis Lui (Asst.)
Record: 15-10
Date | Opponent | Location | Time | Results | |
---|---|---|---|---|---|
8/24/23 | Mills High School | Mills High School | 6:30 p.m. | (W) 3-0 | |
8/26 | Spikefest vs. Saint Ignatius | Milpitas High School | All day | (L) 1-2 | |
8/26 | Spikefest vs. Aragon | Milpitas High School | All day | (L) 0-2 | |
8/26 | Spikefest vs. SHC | Milpitas High School | All day | (L) 1-2 | |
8/26 | Spikefest vs. Castilleja | Milpitas High School | All day | (W) 2-0 | |
8/26 | Spikefest vs. Lincoln | Milpitas High School | All day | (W) 2-0 | |
8/29 | Terra Nova High School | Notre Dame Belmont | 6:30 pm | (W) 3-0 | |
8/31 | Carlmont High School | Carlmont High School | 6:30 pm | (W) 3-0 | |
9/11 | Palo Alto High School | Notre Dame Belmont | 6:30 pm | (W) 3-0 | |
9/14 | Mitty High School | Notre Dame Belmont | 6:30 pm | (L) 0-3 | |
9/18 | Mission San Jose | Notre Dame Belmont | 6:30 pm | (W) 3-1 | |
9/20 | Sacred Heart Prep | Sacred Heart Prep | 6:30 pm | (W) 3-1 | |
9/22 | Surf City Invitational vs. Hollister | Harbor High School, Santa Cruz | All day | (W) 3-0 | |
9/22 | Surf City Invitational vs. Santa Cruz | Harbor High School, Santa Cruz | All day | (W) 3-0 | |
9/23 | Surf City Invitational vs. Folsom | Harbor High School, Santa Cruz | All day | (L) 2-3 | |
9/23 | Surf City Invitational vs. Harbor | Harbor High School, Santa Cruz | All day | (W) 3-2 | |
9/26 | Notre Dame San Jose | Notre Dame Belmont | 6:30 pm | (W) 3-0 | |
10/3 | Mercy Burlingame | Serra High School | 6:30 pm | (L) 1-3 | |
10/5 | Menlo (Dig Pink) | Notre Dame Belmont | 6:30 pm | (L) 1-3 | |
10/10 | Sacred Heart Prep | Notre Dame Belmont | 6:30 pm | (L) 0-3 | |
10/11 | Notre Dame San Jose | Notre Dame San Jose | 6:30 pm | (W) 3-0 | |
10/17 | Castilleja | Notre Dame Belmont | 6:30 pm | (W) 3-0 | |
10/19 | Mercy B (Senior Night) | Notre Dame Belmont | 6:30 pm | (L) 1-3 | |
10/24 | Menlo | Menlo | 6:30 pm | (L) 0-3 | |
10/28 | CCS 1st Round vs. Marina | Marina HS | 3:00 pm | (W) 3-0 | |
10/31 | CCS Quarterfinals vs. Stevenson | Notre Dame Belmont | 7:00 pm | (W) 3-0 | |
11/2 | CCS Semifinals vs. Carmel HS | Carmel High School | 6:00 pm | (W) 3-2 | |
11/4 | CCS Finals vs. Harbor | Gunn High School | 5:30 pm | (L) 1-3 | |
11/7 | NorCal Round 1 vs. Los Gatos | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | (W) 3-0 | |
11/9 | NorCal Round 2 vs. Tamalpais | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | (W) 3-1 | |
11/11 | NorCal Semifinals vs. SHC | Sacred Heart Cathedral | 6:00 pm | (L) 0-3 |
Junior Varsity Volleyball
Coaches: Carlos Chia (Head), Shea Hanson (Asst.)
Record: 11-7
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
8/24 | Mills High School | Mills High School | 5:00 pm | (W) 2-0 |
8/29 | Terra Nova High School | Notre Dame Belmont | 5:00 pm | (W) 2-0 |
8/31 | Carlmont High School | Carlmont High School | 5:00 pm | (L) 0-2 |
9/9 | Spikefest vs. Piedmont | Milpitas High School | All day | (W) 2-0 |
9/9 | Spikefest vs. Leland | Milpitas High School | All day | (W) 2-0 |
9/9 | Spikefest vs. Piedmont Hills | Milpitas High School | All day | (W) 2-0 |
9/9 | Spikefest vs. St. Francis | Milpitas High School | All day | (L) 0-2 |
9/9 | Spikefest vs. Carlmont | Milpitas High School | All day | (L) 1-2 |
9/11 | Palo Alto High School | Notre Dame Belmont | 5:00 pm | (W) 2-0 |
9/14 | Mitty High School | Notre Dame Belmont | 5:00 pm | (L) 1-2 |
9/18 | Mission San Jose | Notre Dame Belmont | 5:00 pm | (W) 2-1 |
9/20 | Sacred Heart Prep | Sacred Heart Prep | 5:00 pm | (L) 0-2 |
9/26 | Notre Dame San Jose | Notre Dame Belmont | 5:00 pm | (W) 2-0 |
10/3 | Mercy Burlingame | Serra High School | 5:00 pm | (L) 1-2 |
10/5 | Menlo (Dig Pink) | Notre Dame Belmont | 5:00 pm | (W) 2-1 |
10/10 | Sacred Heart Prep | Notre Dame Belmont | 5:00 pm | (L) 0-2 |
10/11 | Notre Dame San Jose | Notre Dame San Jose | 5:00 pm | (W) 2-0 |
10/17 | Castilleja | Notre Dame Belmont | 5:00 pm | (W) 2-0 |
10/19 | Mercy Burlingame | Notre Dame Belmont | 5:00 pm | |
10/24 | Menlo | Menlo | 5:00 pm |
Freshmen Volleyball
Coaches: Tia Papapietro (Head), Monica Schmidt (Asst.)
Record: 5-6
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
8/24 | Mills High School | Mills High School | 4:00 pm | (W) 2-0 |
8/29 | Terra Nova High School | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (W) 2-0 |
8/31 | Carlmont High School | Carlmont High School | 4:00 pm | (L) 0-2 |
9/11 | Palo Alto High School | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (L) 0-2 |
9/14 | Mitty High School | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (L) 1-2 |
9/20 | Sacred Heart Prep | Sacred Heart Prep | 4:00 pm | (L) 1-2 |
9/26 | Notre Dame San Jose | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (W) 2-0 |
9/30 | Spikefest | Milpitas High School | All day | |
10/3 | Mercy Burlingame | Serra High School | 4:00 pm | (L) 0-2 |
10/5 | Menlo (Dig Pink) | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (W) 2-0 |
10/10 | Sacred Heart Prep | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (L) 1-2 |
10/11 | Notre Dame San Jose | Notre Dame San Jose | 4:00 pm | (W) 2-1 |
10/19 | Mercy Burlingame | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | |
10/24 | Menlo | Menlo | 4:00 pm | |
Varsity Water Polo
Coaches: Mike Marques (Head), Maddie Moore (Asst.), Scott Ray (Asst.)
Record: 12-10
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
9/6 | Hillsdale High School | San Mateo High School | 5:00 pm | (L) 13-18 |
9/12 | Sequoia High School | Capuchino High School | 6:00 pm | (L) 11-12 |
9/14 | San Mateo High School | Capuchino High School | 6:00 pm | (W) 14-8 |
9/15 | Sierra Shootout vs. Moreau Catholic | Rocklin High School | 11:20 am | (L) 5-17 |
9/15 | Sierra Shootout vs. Beyer Modesto | Rocklin High School | All day | (L) 3-10 |
9/16 | Sierra Shootout vs. Rodriguez | Roseville | All day | (L) 5-11 |
9/16 | Sierra Shootout vs. Del Camp | Roseville | All day | (W) Forfeit |
9/18 | Mercy Burlingame | Capuchino High School | 6:00 pm | (W) 16-7 |
9/20 | Capuchino High School (postponed) | Priory | 6:00 pm | |
9/22 | Watsonville Tournament vs. Pacific Grove | Watsonville High School | TBD | (L) 5-12 |
9/22 | Watsonville Tournament vs. Atascedero | Watsonville High School | TBD | (L) 3-17 |
9/23 | Watsonville Tournament vs. Mercy | Watsonville High School | TBD | (W) 9-0 |
9/23 | Watsonville Tournament vs. San Lorenzo Valley | Watsonville High School | TBD | (W) 12-4 |
9/26 | Half Moon Bay High School | Capuchino High School | 6:00 pm | (L) 5-17 |
9/28 | Mills High School | Sequoia High School | 6:00 pm | (W) 16-10 |
10/2 | Hillsdale High School | Hillsdale High School | 4:00 pm | (W) 14-13 |
10/4 | JV/Var vs. Aragon (cancelled) | Aragon High School | 4:00/5:00 pm | |
10/5 | Sequoia High School | Sequoia High School | 6:00 pm | (L) 7-13 |
10/10 | San Mateo High School | Capuchino High School | 6:00 pm | (W) 13-6 |
10/11 | Capuchino High School | Capuchino High School | 6:00 pm | (W) 14-9 |
10/16 | Capuchino High School | Capuchino High School | 4:00 pm | (W) 12-5 |
10/18 | Half Moon Bay High School | Serra High School | 5:30 pm | (L) 5-19 |
10/23 | Mills High School | Sequoia High School | 6:00 pm | (W) 18-11 |
10/24 | Mercy Burlingame (Sr. Day) | Serra High School | 6:00 pm | (W) 7-3 |
Varsity Flag Football
Coaches: Ron Douglas (Head), Alex Booker (Asst.), Aubrie Businger (Asst.)
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
9/8 | Carlmont High School (scrimmage) | Carlmont High School | 4:30 pm | |
9/14 | Sacred Heart Cathedral | Westmoor High School | 5:00 pm | |
9/20 | Sacred Heart Prep/Notre Dame San Jose (postponed) | Sacred Heart Prep | 4:00/5:30 pm | |
10/4 | Kings/Sacred Heart Prep | Sacred Heart Prep | 4:00/5:30 pm | |
10/11 | Menlo/Notre Dame San Jose | Menlo | 4:00/5:30 pm | |
10/18 | Kings/Menlo (Sr. Day/FanFest | NDNU Koret Field | 4:00/5:30 pm | |
10/25 | St. Ignatius High School | St. Ignatius High School | 5:30 pm |
Varsity Basketball
Coaches: Samantha Rossi (Head), John Caselli (Asst.), Kate Mahoney (Asst.)
Record: 10-12
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
11/14 | Sequoia High School (scrimmage) | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | |
11/16 | Carlmont High School (sportsmanship) | Carlmont High School | 5:30 pm | |
11/20 | Burlingame High School | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | (L) 29-35 (OT) |
11/22 | Alumnae Game | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | |
11/25 | Westmont High School | Westmont High School | 1:30 pm | (W) 45-25 |
11/30 | San Luis Obispo Tournament vs. Taft HS | San Luis Obispo | TBD | (W) 43-20 |
12/1 | San Luis Obispo Tournament vs. Santa Maria | San Luis Obispo | TBD | (L) 27-30 |
12/2 | San Luis Obispo Tournament vs. East Bakersfield | San Luis Obispo | TBD | (W) 67-30 |
12/5 | Terra Nova High School | Terra Nova High School | 6:00 pm | (W) 40-24 |
12/8 | Design Tech High School | Design Tech High School | 5:30 pm | (W) 50-14 |
12/15 | Steve Geramoni Invitational vs. SHP | Notre Dame Belmont | TBD | (L) 31-345 |
12/16 | Steve Geramoni Invitational vs. Burlingame | Notre Dame Belmont | TBD | (W) 49-20 |
12/21 | San Lorenzo Valley High School | San Lorenzo HS | 5:00 pm | (W) 55-20 |
12/28 | Washington High School | Washington High School | 1:30 pm | (W) 42-23 |
1/5 | King's Academy | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | (W) 45-30 |
1/9 | Menlo | Menlo | 6:00 pm | (L) 45-55 |
1/16 | Notre Dame San Jose | Notre Dame San Jose | 6:30 pm | (L) 47-59 |
1/19 | Pinewood | Pinewood | 5:30 pm | (L) 27-67 |
1/24 | Priory (Catfight) | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | (L) 38-64 |
1/30 | Menlo | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | (L) 38-44 |
2/2 | Notre Dame San Jose | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | (L) 43-47 (OT) |
2/5 | Crystal Springs Uplands | Crystal Springs Uplands | 4:30 pm | (L) 46-54 |
2/6 | Pinewood | Notre Dame Belmont | 5:00 pm | (L) 34-71 |
2/9 | Priory | Priory | 5:00 pm | (L) 19-73 |
2/13 | Crystal Springs Uplands | Notre Dame Belmont | 6:00 pm | (W) 43-39 |
2/17 | Design Tech (CCS) | Notre Dame Belmont | 5:00 pm |
Junior Varsity Basketball
Coaches: Aubrie Businger, Marta Sniezek
Record: 2-13
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
11/14 | Sequoia (scrimmage) | Notre Dame Belmont | 4:30 pm | |
11/20 | Burlingame High School | Notre Dame Belmont | 4:30 pm | (L) 20-29 |
11/21 | Hillsdale High School | Notre Dame Belmont | 6:30 pm |
(L) 16-25 |
11/25 | Westmont High School | Westmont High School | 12:00 pm | (L) 24-38 |
12/5 | Terra Nova High School | Terra Nova High School | 4:30 pm | (L) 23-27 |
12/14 | Carlmont High School | Carlmont High School | 5:30 pm | (L) 15-27 |
12/21 | San Lorenzo Valley High School | San Lorenzo Valley HS | 3:30 pm | (L) 14-22 |
12/28 | Washington High School | Washington High School | 12:00 pm | (W) 22-19 |
1/5 | King's Academy | Notre Dame Belmont | 4:30 pm | (L) 30-45 |
1/9 | Menlo | Menlo | 3:00 pm | (L) 12-39 |
1/11 | King's Academy | King's Academy | 5:30 pm | (L) 33-40 |
1/16 | Notre Dame San Jose | Notre Dame San Jose | 5:00 pm | (L) 15-27 |
1/24 | Sequoia High School | Notre Dame Belmont | 4:30 pm | (L) 19-24 |
1/30 | Menlo | Notre Dame Belmont | 4:30 pm | (L) 16-30 |
2/2 | Notre Dame San Jose (cancelled) | Notre Dame Belmont | 4:30 pm | |
2/7 | San Mateo HS | Notre Dame Belmont | 4:30 pm | (W) 34-30 |
2/13 | Lowell High School | Notre Dame Belmont | 4:30 pm | (L) 21-37 |
Varsity Soccer
Coaches: Rich Williams (Head), Maddie Moore (Asst.), Ozhan Ghajar-Nouri (Asst.)
Record: 8-8-3
Date | Opponent | Location | Time | Results | ||
---|---|---|---|---|---|---|
11/28 | Capuchino High School | Capuchino High School | 4:30 pm | (W) 2-1 | ||
11/30 | Firebird Classic vs Gunn HS | Gunn High School | 6:00 pm | (T) 1-1 | ||
12/2 | Firebird Classic vs. Westmont HS | Fremont High School | 11:30 am | (L) 1-2 | ||
12/5 | Firebird Classic vs. Carlmont HS | Carlmont High School | 4:30 pm | (L) 1-2 | ||
12/7 | Menlo-Atherton | Menlo-Atherton | 6:00 pm | (L) 1-6 | ||
12/9 | Firebird Classic vs. Los Altos | Fremont High School | 8:00 am | (L) 0-5 | ||
12/14 | Carlmont High School | Carlmont High School | 4:30 pm | (L) 0-1 | ||
1/6 | Hillsdale High School | Hillsdale High School | 10:00 am | (W) 2-1 | ||
1/9 | Notre Dame San Jose | Watson Park | 4:30 pm | (W) 3-1 | ||
1/12 | Harker | NDNU Koret Field | 3:30 pm | (W) 2-1 | ||
1/16 | Menlo School | Menlo | 2:45 pm | (T) 1-1 | ||
1/19 | Priory | Priory | 3:30 pm | (W) 2-1 | ||
1/23 | Sacred Heart Prep | Sacred Heart Prep | 3:30 pm | (L) 2-4 | ||
1/25 | Mitty High School | Belmont Sports Complex | 7:00 pm | (L) 0-2 | ||
1/30 | Notre Dame San Jose | NDNU Koret Field | 2:30 pm | (T) 1-1 | ||
2/2 | Harker | Harker | 4:00 pm | (W) 3-1 | ||
2/6 | Menlo | NDNU Koret Field | 2:30 pm | (W) 3-0 | ||
2/9 | Priory (senior day) | NDNU Koret Field | 3:30 pm | (W) 4-0 | ||
2/13 | Sacred Heart Prep (FanFest) | NDNU Koret Field | 3:30 pm | (L) 2-4 | ||
Junior Varsity Soccer
Coaches: Will Evans (Head), Camilla Soto (Asst.)
Record: 4-9-1
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
11/28 | Capuchino High School | Capuchino High School | 6:00 pm | (W) 6-0 |
11/30 | Firebird Classic vs. Cupertino | Cupertino High School | 4:00 pm | (W) 9-0 |
12/2 | Firebird Classic vs. Lynbrook | Monta Vista High School | 8:00 am | (W) 7-0 |
12/7 | Firebird Classic vs. Terra Nova | Terra Nova High School | 4:30 pm | (W) 4-3 |
12/9 | Firebird Classic Championship vs. MacDonald | Monta Vista High School | 9:00 am | (L) 1-1 (PK's) |
12/14 | Carlmont High School | Carlmont High School | 6:00 pm | (L) 0-5 |
1/6 | Hillsdale High School | Hillsdale High School | 12:00 pm | (L) 0-3 |
1/9 | Notre Dame San Jose | Del Monte Park | 4:30 pm | (L) 0-1 |
1/16 | Menlo School | Menlo School | 4:15 pm | (T) 1-1 |
1/23 | Sacred Heart Prep | SHP Dollinger Field | 3:30 pm | (L) 0-6 |
1/25 | Mitty High School | Belmont Sports Complex | 5:30 pm | (L) 0-7 |
1/30 | Notre Dame San Jose | NDNU Koret Field | 4:00 pm | (L) 1-2 |
2/2 | Nueva School (cancelled) | Nueva School Hillsborough | 3:30 pm | |
2/6 | Menlo School | NDNU Koret Field | 4:00 pm | (L) 0-3 |
2/9 | Sacred Heart Prep | NDNU Koret Field | 3:30 pm | |
2/13 | Nueva School | Nueva School | 3:30 pm | (L) 2-5 |
- Beach Volleyball
- Varsity Lacrosse
- Junior Varsity Lacrosse
- Varsity Softball
- Varsity Swimming and Diving
- Junior Varsity Swimming and Diving
- Varsity / JV Track and Field
Beach Volleyball
Coaches: Tia Papapietro (Head), Christopher Yee (Asst.)
Record: 4-1
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
3/9 | Jamboree vs. Crystal/Priory/Nueva | Notre Dame Belmont | 10:00 am | |
3/12 | Crystal Springs Uplands | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (W) 3-2 |
3/19 | Convent of the Sacred Heart | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (W) 5-0 |
3/21 | Priory | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (W) 5-0 |
3/22 | Harbor High School | Harbor High School | 4:00 pm | (L) 1-4 |
3/27 | Nueva (cancelled) | Notre Dame Belmont | 3:30 pm | |
4/11 | Nueva | Notre Dame Belmont | 3:30 pm | (W) 3-2 |
4/12 | Scott's Valley HS | Santa Cruz | 3:30 pm | |
4/23 | Crystal Springs Uplands (senior day) | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | |
4/25 | Convent of the Sacred Heart | Notre Dame Belmont | 4:00 pm |
Varsity Lacrosse
Coach: Will Evans
Record: 9-3
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
2/23 | Burlingame | Burlingame | 7:00 pm | |
2/28 | Sequoia | Sequoia | 7:00 pm | (L) 5-15 |
3/1 | Aragon | Aragon High School | 5:00 pm | (W) 8-4 |
3/4 | Harker | Harker | 4:30 pm | (W) 6-3 |
3/6 | Sacred Heart Cathedral | Lang Field, San Francisco | 5:30 pm | (L) 8-9 |
3/11 | Presentation | Crystal Springs Uplands, Belmont | 4:00 pm | (W) 13-9 |
3/13 | Notre Dame San Jose | Crystal Springs Uplands, Belmont | 4:00 pm | (W) 10-8 |
3/20 | Mercy Burlingame | Murray Field, Burlingame | 4:00 pm | (W) 9-6 |
3/22 | Lowell HS (postponed) | Crystal Springs Uplands, Belmont | 4:00 pm | |
3/25 | Castilleja | John Lucas Greer Park, Palo Alto | 5:45 pm | (L) 11-21 |
3/27 | Aragon High School | Crystal Springs Uplands, Belmont | 4:00 pm | (W) 11-6 |
3/28 | Lick Wilmerding | City College of SF | 4:30 pm | (L) 6-8 |
4/10 | Sacred Heart Cathedral | Crystal Springs Uplands, Belmont | 4:00 pm | (W) 13-12 |
4/12 | Harker | Crystal Springs Uplands, Belmont | 4:00 pm | (W) 10-5 |
4/13 | Presentation | Presentation | 10:00 am | (W) 14-8 |
4/17 | Notre Dame San Jose | PAL Stadium, San Jose | 4:30 pm | |
4/22 | Monte Vista Christian | Monte Vista Christian, Watsonville | 6:00 pm | |
4/24 | Mercy Burlingame | Crystal Springs Uplands, Belmont | 4:00 pm | |
4/25 | Castilleja | Crystal Springs Uplands, Belmont | 4:00 pm | |
5/3 | Mt. View High School | Mt. View High School | 5:30 pm | |
Junior Varsity Lacrosse
Coach: Will Evans
Record: 2-3
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
2/23 | Burlingame High School | Burlingame High School | 5:30 pm | |
2/28 | Sequoia High School | Sequoia High School | 5:30 pm | (W) 10-1 |
3/1 | Aragon High School | Aragon High School | 7:00 pm | |
3/6 | Sacred Heart Cathedral | Lang Field, San Francisco | 4:00 pm | (L) 4-8 |
3/27 | Aragon High School | Crystal Springs Uplands, Belmont | 5:30 pm | (W) 6-5 |
3/28 | Lick Wilmerding | City College of SF | 6:00 pm | (L) 2-8 |
4/10 | Sacred Heart Cathedral | Crystal Springs Uplands, Belmont | 5:30 pm | (L) 3-6 |
4/22 | Monte Vista Christian | Monte Vista Christian, Watsonville | 4:30 pm | |
4/25 | Mercy Burlingame | Crystal Springs Uplands, Belmont | 5:30 pm | |
5/3 | Mt. View High School | Mt. View High School | 7:00 pm |
Varsity Softball
Coaches: Alex Booker (Head), Aubrie Businger (Asst.)
Record: 7-6
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
2/27 | Valley Christian | Valley Christian | 3:30 pm | (L) 0-6 |
2/28 | St. Ignatius | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (W) 3-2 |
3/5 | Aragon High School | Aragon HS | 4:00 pm | (L) 3-11 |
3/6 | Monte Vista High School (postponed) | Monte Vista (Danville) | 4:00 pm | |
3/7 | Burlingame High School (postponed) | Burlingame High School | 4:00 pm | |
3/13 | Sacred Heart Cathedral | Sacred Heart Cathedral | 3:30 pm | (W) 13-1 |
3/14 | Fremont High School | Fremont High School (Sunnyvale) | 4:00 pm | (W) 7-0 |
3/15 | Carlmont (Battle of Belmont) | Belmont Sports Complex | 7:00 pm | (W) 11-10 |
3/19 | South San Francisco High School | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (W) 17-2 |
3/21 | Sacred Heart Cathedral | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (W) 18-2 |
3/27 | Woodside High School | Woodside High School | 4:00 pm | (L) 3-4 |
4/9 | Notre Dame San Jose | Notre Dame San Jose | 4:00 pm | (W) 8-1 |
4/11 | King's Academy | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | (L) 2-3 |
4/12 | Capuchino High School | Capuchino High School | 6:00 pm | (L) 0-14 |
4/16 | Mountain View High School | Mountain View High School | 4:00 pm | (L) 2-4 |
4/17 | Mills High School | Mills High School | 4:00 pm | |
4/18 | Castilleja High School | Notre Dame Belmont | 3:30 pm | |
4/23 | Mercy Burlingame (FanFest) | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | |
4/25 | Notre Dame San Jose | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | |
4/30 | King's Academy | King's Academy | 4:00 pm | |
5/1 | Sequoia High School | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | |
5/7 | Castilleja High School | Castilleja High School | 4:00 pm | |
5/8 | Los Altos High School | Notre Dame Belmont | 4:00 pm | |
5/9 | Mercy High School | Mercy High School | 4:00 pm |
Varsity Swimming and Diving
Coaches: Wendy Connolly (Head), Maddie Moore (Asst.)
Date | Opponent | Location | Time | Results |
---|---|---|---|---|
3/14 | Jamboree #1b | Harker | 4:00 pm | |
3/21 | Jamboree #2b | Menlo | 4:00 pm | |
3/26 | Jamboree #3a | Sacred Heart Prep | 4:00 pm | |
4/10 | Jamboree #5a | Sacred Heart Prep | 4:00 pm | |
4/17 | Jamboree #6a | Castilleja | 4:00 pm | |
4/26 | WBAL Trials | Sacred Heart Prep | 4:00 pm | |
4/27 | WBAL Finals | Sacred Heart Prep | 4:00 pm | |
5/3 | CCS Trials | TBD | TBD | |
5/4 | CCS Finals | TBD | TBD |
Junior Varsity Swimming and Diving
Coaches: Wendy Connolly (Head), Maddie Moore (Asst.)
Varsity / JV Track and Field
Coaches: Ron Douglas (Head), Shamara Carney (Asst.), Lavell Thomas (Asst.)